Bugün - 05 Nisan 2020 Pazar
Düzce 17°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
 
Haber Detayları

TARIM PANELİ’NDE ÇİFTÇİLERLE AKADEMİSYENLER BİR ARAYA GELDİ

Düzce Üniversitesi ve Düzce Kent Konseyi iş birliği ile düzenlenen “1.Tarım Paneli”nde gerçekleştirilen oturumlarla bölgemiz çiftçileri bilgilendirildi.

Eğitim Haberi - 25 Şubat 2020 Salı - 17:59
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’unda gerçekleştirilen panele; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, Türkiye Düzce İş Kurumu İl Müdürü Ferhat Acar, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Necmi Köroğlu, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek, Düzce Kent Konseyi Başkanı Avukat ve Arabulucu Ali Dilber, Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hanife Gür ve üyeleri, öğretim elemanları, öğrenciler ile Düzceli çiftçiler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, tarıma eskiden olduğu gibi günümüzde ve gelecekte de ihtiyacın olacağına vurgu yaparak, küresel ısınma sonuçlarından dolayı tarıma olan ihtiyacın daha da artacağının altını çizdi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 2020'yi "Uluslararası Bitki Sağlığı Yılı" (IYPH) ilan ettiğini katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Öztemiz, bitkilerin önemine değinerek, tarım üretimi için de gençlerin teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek, Düzce’nin tarım üretimi için oldukça elverişli alanlara sahip olduğunu söyleyerek, Düzce’de 5 tane coğrafi işaretli ürün olduğunu, 7 tane ürünün de coğrafi işaret alma aşamasında olduğunu ifade etti.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek’in konuşmasından sonra kürsüye davet edilen Düzce Kent Konseyi Başkanı Avukat ve Arabulucu Ali Dilber, Kent Konseyi olarak Düzce Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalardan oldukça memnun olduklarını dile getirerek, bundan sonraki çalışmalarında da Üniversite ile işbirliği içerisinde olacaklarını söyledi. Düzce’de gerçekleştirilen çalışmalarda Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin de önemli katkıları olduğuna değinen Ali Dilber, Kadın Meclisi Başkanı Hanife Gür’ü kürsüye davet ederek, kendisine söz hakkı verdi.

Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hanife Gür, geçtiğimiz aylarda düzenlenen Düzce Kabak ve Kestane Festivali, şu anda düzenlenen 1.Tarım Paneli, Mayıs ayında düzenlenecek olan Ot Festivali gibi önemli etkinliklerde yer aldıklarını katılımcılarla paylaşarak, Düzce için çalışan emek veren herkese teşekkür etti.

Düzce’nin Toprak Haritası Oluşturuluyor

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, ülkemiz ve bölgemiz için tarım üretiminin önemine değinerek, Düzce Üniversitesi’nin bölge tarımının gelişmesi için yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (DÜBİT) bölgeye ait çeşitli mevkilerden 4 binin üzerinde toprak analizi yapıldığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’nin topladığı verilerle bölgenin toprak haritasının çıkarılma aşamasına gelindiğinin altını çizdi.

Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma çalışmalarına da değinen Rektör, bölge çiftçisinin gelirini iki kat ve daha fazla artıracak çalışmaların yapıldığını söyledi. Köylere giderek çiftçilerle birebir görüşmeler yapıldığını katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, çiftçilerle yapılan görüşmenin yanı sıra üretilen ürünlerin satılabilmesi için firma temsilcileri ile de görüşülüp anlaşmalar imzaladıklarını söyledi. 1.Tarım Paneli’nin bölgemiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını dileyen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, etkinlikte emeği geçenlere de teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Düzenlenen Panel Oturumları İle Katılımcılar Bilgilendirildiler

Açılış konuşmalarından sonra etkinlik oturumlarla devam etti. Üç oturumdan oluşan programın 1. Oturumunda; Moderatörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Pınar Göç Rasgele’nin yaptığı panelde, Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Uğur Hasırcı “Düzce Üniversitesi İhtisaslaşma Süreci”, şehrimiz tarım üreticisi Burhan Zoral “Sahadan Tecrübeler”, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy “Düzce İli Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği” konu başlıklarında sunum yaparken, Düzce Üniversitesi Öğr. Gör. Mehmet Fatih Çakır ise “Tıbbi Bitkilerin Kurutulması ve Depolanması” hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Moderatörlüğünü Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz’in yaptığı 2. Oturumda; Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat çalışanları; Ziraat Yüksek Mühendisi Samet Gürel “Tarımsal Hibe ve Destekleri”, Mustafa Ulusoy “Kooperatifleşme” konu başlıklarında sunumlarını gerçekleştirdi.

Programın son oturumu olan 3. oturumu olan ve moderatörlüğünü Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Uğur Hasırcı’nın yaptığı panelde; Ziraat ve Doğa Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz “İşgalci Böcekler ve Mücadele Yöntemleri”, Düzce Üniversitesi Öğr. Gör. Barkın Külahtaş “Fındık Altında Yetiştirilebilecek Ürünler” hakkında bilgiler verirken, Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Pınar Sevim Elibol ise “Düzce İli Toprak Haritası” hakkında bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Etkinlik sonunda Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç ve Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek tarafından panelistlere, gerçekleştirdikleri sunum ve yaptıkları başarılı çalışmaları için teşekkür belgesi takdim edildi.

 

 
Anahtar Kelimeler:Düzce, Üniversitesi, Düzce, Kent, Konseyi, iş, birliği, düzenlenen, “1Tarım, Pan,
Kaynak / EditörOkunma Sayısı: 388

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Eğitim Haberleri
MİRAÇ KANDİLİ MESAJI
SÜREKLİ İŞÇİ ALIM SINAVINA GİRECEK ADAYLAR İÇİN KURA ÇEKİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
ER “DEVLETİMİZİN TÜM KURALLARINA RİAYET EDELİM”

ER “DEVLETİMİZİN TÜM KURALLARINA RİAYET EDELİM”
KURA İLE İŞÇİ ALINACAK...
IV. PDR Günleri “Üniversitede Değerim, Üniversitem Değerim” Temasıyla Gerçekleştirildi
“BEN ASIM” GÖSTERİMİ İLE VATAN ŞAİRİMİZE BÜYÜK VEFA YENİ NESLE BÜYÜK MİRAS
AFET BİLİNCİ VE GÖNÜLLÜLÜĞÜN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI
Diğer Başlıklar

KORONAVİRÜS VAKA SAYISI 27 BİN 69'A YÜKSELDİ...
SON 24 SAATTE KOVİD-19'DAN 76 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
DÜZCE İL OLAĞANÜSTÜ UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİSİ TOPLANDI
KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİ VE DÜZCE TSO İŞBİRLİĞİ İLE ÇALIŞAN GAZETECİLERE DESTEK
KORONA VİRÜS DÜZCE'DE CAN ALDI...
KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE YENİ TEDBİRLER AÇIKLANDI..
“HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 69”
ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ SEFER SAATLERİNDE YENİ DÜZENLEME
EPDK KARARINA BÜYÜK TEPKİ!!!
KONURALP BÖLGESİ PAZAR YERİNE SIKI DENETİM
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler

Yazarlar
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  Çok Güzel113 Kişi (% 80 )
  İdare Eder19 Kişi (% 13 )
  Biraz Kötü9 Kişi (% 6 )

Toplam 141 Kişi

Hava Durumu ( Düzce )
Bugün
8°°C - 17°°C
Pazartesi
11°°C - 16°°C
Salı
5°°C - 13°°C
Çarşamba
2°°C - 11°°C
Namaz Vakitleri ( Düzce )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

05 Nisan 2020 Pazar
Tarihte Bugün
1026 - Bursa?nın fethi
1453 - Hz.Fatih'in donanmas? ?stanbul sular?na girdi.
1900 - Gazi Osman Pa?a'n?n vefat?.
2006 - Avukatlar Günü
Kim Kimdir
Günün Sözü
Avcı değilsin; avdan bahsetme! Okumadığın bir şeyi tefsir etme. Eğer hakikat üstadı senden mana sorarsa; kendi gördüğünü anlat; Pirini gördüğünü değil?
(Ömer Hayyam)
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Başakşehir FK261583053
Trabzonspor261583053
Galatasaray261484050
Sivasspor261475049
Beşiktaş261358044
Alanyaspor261277043
Fenerbahçe261178040
İstanbul Başakşehi211173040
Göztepe261079037
Gaziantep FK268810032
Denizlispor268711031
Antalyaspor267910030
Gençlerbirliği267712028
Konyaspor2651110026
Kasımpaşa267514026
Yeni Malatyaspor266713025
Çaykur Rizespor267415025
MKE Ankaragücü265813023
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(168 Online) 0,05ms