Bugün - 14 Temmuz 2020 Salı
Düzce 26°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
 
Haber Detayları

COVID-19 SÜRECİNDE ÇOCUKLARIN HAYAL ETME VE ÖĞRENME DUYGULARI TEHDİT ALTINDA

Dünyada ve ülkemizde yoğun bir şekilde COVID-19 salgını yaşanırken, çocuklar bu süreçten olumsuz etkilenebilecek kesimlerin başında geliyor. Bu kapsamda Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmalık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Koç, “COVID-19 Salgınında Çocuklarda Psikolojik Sürecin Yönetilmesi” konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Haberi - 27 Nisan 2020 Pazartesi - 16:24
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

“Çocuğun Mutlaka Sürece Dahil Edilmesi ve Onayının Alınması Gerekir”

İlk olarak çocuklar açısından yaşanan tabloyu özetleyen Prof. Dr. Mustafa Koç, “Çocuğun bu süreçte nasıl bir tabloda olacağını belirleyecek olan, virüsün kendisinden daha çok çocuğa sunulan, eğitsel, sosyal, psikolojik, fiziksel ve kişisel alanla ilgilidir diyebilirim. Bir anlamda evin; çocuğun, eğitsel, sosyal, psikolojik ve kişisel alanlarına ve içinde bulunduğu gelişim dönemine ilişkin doğru gelişimsel deneyimler kazanması için düzenlenmesi gerekir. Bu süreçte çocuğun gelişim alanlarını ve eğitsel yaşamını destekleyecek eylem planları oluşturulmalı ve eylem planları oluşturulurken çocuğun mutlaka sürece dahil edilmesi ve onayının alınması gerekir.” şeklinde konuştu.

“Çocuklar İçin Aktivite Çizelgeleri Hazırlayın”

Aktivite çizelgeleri hazırlayarak çocukların niyetlerine, enerjilerine ve beyinlerine yön çizmenin birçok karmaşıklığı önleyeceğini belirten Prof. Dr. Koç, “Bu etkinlik, bir beceriye dönüşür ise çocuk hayatın her aşamasında sahip olduğu enerji, zaman ve kaynakları önceliklerine göre düzenleyebilir ki bu durum kendini gerçekleştirmenin en etkin yoludur. Aynı zamanda aktivite çizelgesi, çocuğun başkası ile değil kendisi ile yarışması ve kendini aşmaya çalışması için sahip olması gereken bilgi, anlayış ve beceriler için işlevsel bir uygulamadır. Aktivite çizelgesinin diğer bir katkısı da çocuğa hem başarma, hem de yeterlik duygusu kazandırmasıdır.” ifadelerini kullandı.

“Okul Öncesi Çocuklara Virüsü Günlük Yaşamda Kullandığı veya Kullanacağı Herhangi Bir Şeyle İlişkilendirerek Açıklamayın”

Ülkemizde 20 yaş altı gruplara sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bu süreçte hayatın merkezi ev haline geldi. Böyle bir ortamda çocuklara nasıl davranılması gerektiği konusunda anne ve babalara önemli tavsiyelerde bulunan Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, “Öncelikle çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemine göre yapılacak yardımın da içeriği değişebilir. Okul öncesi çocukların daha rutinleşen aktivitelere ihtiyaç duyduğu bilinmektedir. Gerekli olmadığı sürece ya da sormadıkları sürece, çocuğa bir açıklama yapmaya çok fazla gerek yoktur. Duygusal dışavurumlarını zamanında gözleyip, bu duygular hakkında konuşturmak, bu şekilde hissetmesinin normal olduğunu bilmek ve bu duygunun kalıcı olmadığını öğrenmek, hem duyguyu doğru yaşamasına hem de bu duygusal deneyimde kaçma ya da kaçınma tepkisi geliştirmeden daha da zenginleşmesine neden olacaktır. Bu dönem çocuklarının henüz işlem öncesi düşünme döneminde oldukları için, virüsle ilgili yapılacak açılamaların hiçbiri onların ihtiyacı olan herhangi bir durum ile ilişkilendirilmeden açıklanması gerekir. Örneğin babanın elini tutarsan ya da annenin elini tutarsan virüs bulaşır gibi. Virüsü de onun günlük yaşamda kullandığı kullanacağı herhangi bir şeyle ilişkilendirerek açıklamayın.”

 

 

“Çocuklara Yapılacak Açıklamalarda Ne Fazla Ayrıntıya Girilmeli, Ne de Eksik Bilgi Verilmemelidir”

İlkokul ve ortaokul dönemindeki çocukların ise süreçle ilgili merak, kaygı, korku, özlem gibi duygularını daha net ortaya koyabildiklerini söyleyen Prof. Dr. Mustafa Koç, “Yapılacak en iyi yardım, bu duygular hakkında konuşmalarını sağlamak, soracakları sorularda öncelikle kendi cevaplarının alınması, eksikler varsa eksikleri tamamlayıcı, yanlışlar varsa yanlışları düzeltici ipuçları verilerek cevabı çocuğun vermesi sağlanmalıdır. Çocuklara yapılacak açıklamalarda ne fazla ayrıntıya girilmeli, ne de eksik bilgi verilmemelidir. Merak, ilgi ve yenilik arayışı içinde olan beynin bu boşlukları doldurmak için gireceği arayış ve bu arayış sonucunda ulaşacağı bilgi, çocuğun uyumsuz davranışlar geliştirmesine neden olabilir. İnternetten sorgulanan bilgi ve bu bilgiye yüklenen anlam, çocuğun davranışının temelini teşkil edebilir. Bu bağlamda çocukların doğru kaynaklardan bilgi edinmeleri sağlanmalı ve bilgi verme sürecinde olan kişilerin olabildiğince tutarlı olması gerekir. Aynı konuya ilişkin farklı cevaplar ya da bilgilendirme, çocuğun çelişki yaşamasına ve daha büyük bir boşluğa düşmesine neden olabilir.”

“COVID-19 Virüsünün Her Akşam ya da Her Gün Ailenin Gündem Maddesi Olmasına İzin Verilmemeli”

Çocuklara COVID-19 virüsü hakkında bilgi verirken bilgilendirilecek çocuğun içinde bulunduğu zihinsel gelişim düzeyinin bilinmesi ve hangi düşünce evresinde olduğunun fark edilmesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Koç, COVID-19 virüsünün her akşam ya da her gün ailenin gündem maddesi olmasına izin verilmemesi gerektiğine dikkat çekti. “Çünkü, zihin, görünmeyen saldırılara sürekli kendini savunma ihtiyacı hissederse, hayal etme, planlama, oynama, öğrenme ve başka insanların ihtiyaçlarına dikkat etme gibi becerileri de tehdit altına girer.” diyerek sözlerine devam etti.

“Ne Hiçbir Şey Yokmuş Gibi Davranalım, Ne de Aşırı Odaklanarak Bilişsel ve Duygusal Dünyamızın Merkezine Yerleştirmeyelim”

COVID-19 virüsü ile ilgili yapılacak açıklamalarda genel ilkenin, çocuklarda uyumsuz davranışların gelişmesine ya da herhangi bir davranış bozukluğu zeminini oluşturmasına izin vermeyecek şekilde yapılması olduğunu belirten Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, “COVID-19 virüsüne ilişkin ne hiçbir şey yokmuş gibi davranalım, ne de aşırı odaklanarak bilişsel ve duygusal dünyamızın merkezine yerleştirmeyelim. Hiçbir şey yokmuş gibi davranmak, hem kendimiz hem de etkileşimde olduğumuz herkesin sağlığını tehlikeye atmış olmaktır. Bu duruma aşırı odaklanır ve takıntılı olarak sürekli bunu düşünür ve bu düşüncelere yoğun duygular eşlik etmeye başlar ki bu da bireyin hayal gücünü elinden almak demektir ve sonuçta birey ruhsal esnekliğini kaybeder. Ruhsal esnekliğin olmadığı yerde hayalin yeri yoktur. Hayalin olmadığı yerde, ne umudun, ne daha iyi bir gelecek düşüncesinin ve ne de bir hedefin yeri yoktur denilebilir.”

“Bu Süreçte Uyuşturulan Her Çocuk, Yetişkin Yaşama Yetersiz ve Yeteneksiz Olarak Hazırlanan Bir Kurbandan Farklı Değildir”

Bu süreçte eğitsel, sosyal, psikolojik, kişisel ve fiziksel ihtiyaçları karşılama merkezi haline gelen evin her anlamda yeniden düzenlenmesi gerektiğini dile getiren Mustafa Koç, “Evde sosyal desteği veren ebeveynlerin ya da onların yerini alan kişilerin karşılıklılık ilkesi bağlamında orada olmaları, çocuğa sevildiğini, onaylandığını, görüldüğünü, dinlendiğini ve anlaşıldığını hissettirerek, hem zihninde hem de kalbinde olduğunu çocuğa iletebilmeleri bu ortamın oluşması içi yeterlidir. Çocuğu daha uyumlu, daha sakin ve daha boyun eğen bir hale getirmek, onu daha yönetilebilir bir kişi yapar. Fakat unutmayalım ki çocuğu bu şekilde uyuşturmak, onun eğitsel, sosyal ve yetişkin yaşamda işlevsel bir meslek mensubu yapacak olan motivasyonu, oyunu ve merak duygusunu da elinden almak demektir. Eğitsel, sosyal ve mesleki işlevselliğini kaybeden bir kişi ile değil aile, toplum bile baş edemez. Bu süreçte oynayan, zıplayan, koşan, koşuşturan, yenilik arayışı içinde olan, rutini bozmaya çalışan ve bu bağlamda da rahatsızlık yarattığı için uyuşturulan her çocuk, yetişkin yaşama yetersiz ve yeteneksiz olarak hazırlanan bir kurbandan farklı değildir.”

“Çocukları Bu Süreçte Risk Altına Sokan Virüs Değil, Aile İçinde Sonu Gelmeyen Tartışmalar ve Şiddet”

Çocukları bu süreçte risk altına sokan şeyin virüs değil, aile içinde sonu gelmeyen tartışmalar, şiddet ve kimin ne zaman nasıl davranacağını bilmemesi olduğunu dillendiren Prof. Dr. Koç, “Böyle bir atmosferde esas soru ‘Çocukları bu gerginlik dolu yavaşlamanın neden olduğu aile içi çatışmalardan nasıl korumalıyız?’ şeklinde olmalıdır. Bu ortamlarda çocukların ruhsal sinyalleri iflas etmiştir. Gidecekleri ve gösterecek bir haritaları yoktur. Eyleme geçmeye katkı sağlayacak güçleri tükenmiş, eylemleri ihtiyaçlarını karşılamamakta ve iletişimleri bozulmaktadır. İşte bu tablo psikolojik hastalıkların habercisidir denilebilir.” diye konuştu.

Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, son olarak bu süreçte fiziksel egzersizin faydalı olacağını, beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerektiğini, yapılması planlanan etkinliklerin eğlenceli bir şekle dönüştürülmesinin önemini belirterek sözlerini sonlandırdı.

 
Anahtar Kelimeler:Dünyada, ülkemizde, yoğun, bir, şekilde, COVID19, salgını, yaşanırken, çocuklar, ,
Kaynak / EditörOkunma Sayısı: 252

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Sağlık Haberleri
BAKAN KOCA: KOVİD-19'A KARŞI HER GÜNÜMÜZ BİR SINAV
TÜRKİYE'DE KOVİD-19 TEDAVİSİ TAMAMLANANLARIN SAYISI 193 BİN 217 OLDU
SAĞLIK BAKANI KOCA DOLMUŞ KOOPERATİFLERİNE ÇAĞRI YAPTI

SAĞLIK BAKANI KOCA DOLMUŞ KOOPERATİFLERİNE ÇAĞRI YAPTI
TÜRKİYE'DE KOVİD-19'DAN İYİLEŞEN HASTA SAYISI 185 BİN 292 OLDU...
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ KADROSUNU GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR,,,
SAĞLIK BAKANI KOCA: VAKA SAYILARIMIZDA AZALMA SÜRÜYOR...
TÜRKİYE'DE KOVİD-19 TESPİT EDİLENLERDEN 180 BİN 680'İ İYİLEŞTİ
Diğer Başlıklar

KORONAVİRÜSTE GÜNLÜK VAKA SAYISI 1000'İN ALTINA GERİLEDİ...
DTSO'DAN 15 TEMMUZ MESAJI...
“15 TEMMUZ İŞGALDEN KURTULUŞ VE BİR DEMOKRASİ ZAFERİDİR”
COVİD-19 SONRASI EKONOMİ VE RİSK YÖNETİMİ SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ...
BAŞKAN ÖZLܒDEN 15 TEMMUZ MESAJI...
SİVRİSİNEKLERE KARŞI BÖYLE ÖNLEM ALIN...
ATAY’IN “DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNܔ MESAJI
SAĞLIK MERKEZLERİNDE İNCELEME...
S PLAKA SAHİPLERİNE ÖNEMLİ DUYURU!!!
İLK MEZUNLARINI VERDİ...
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler

Yazarlar
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  Çok Güzel115 Kişi (% 78 )
  İdare Eder20 Kişi (% 13 )
  Biraz Kötü12 Kişi (% 8 )

Toplam 147 Kişi

Hava Durumu ( Düzce )
Bugün
17°°C - 26°°C
Cumartesi
16°°C - 30°°C
Pazar
14°°C - 24°°C
Pazartesi
13°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Düzce )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

10 Haziran 2020 Çarşamba
Tarihte Bugün
1683 - İkinci Viyana Kuşatması.
1789 - Fransız ihtilali.
2006 - Esir Milletler haftası
Kim Kimdir
Günün Sözü
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme?
(Hacı Bektaşı Veli)
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Başakşehir FK261583053
Trabzonspor261583053
Galatasaray261484050
Sivasspor261475049
Beşiktaş261358044
Alanyaspor261277043
Fenerbahçe261178040
İstanbul Başakşehi211173040
Göztepe261079037
Gaziantep FK268810032
Denizlispor268711031
Antalyaspor267910030
Gençlerbirliği267712028
Konyaspor2651110026
Kasımpaşa267514026
Yeni Malatyaspor266713025
Çaykur Rizespor267415025
MKE Ankaragücü265813023
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(129 Online) 0,11ms