Bugün - 24 Eylül 2020 Perşembe
Düzce 26°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

KÜRESEL COVİD-19 SALGINI İLE TARIM VE GIDANIN ÖNEMİ BİR KEZ DAHA ANLAŞILDI

Tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan ve insan sağlığını tehdit eden Koronavirüs (Covid-19) salgını ile bir kez daha insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan gıda gereksinimini karşılayan tarımın ne kadar stratejik ve hayati bir sektör olduğu anlaşıldı.

Sağlık Haberi - 30 Nisan 2020 Perşembe - 14:12
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Ülkemiz tarımı ve gıda üretimi hakkında önemli bilgiler paylaşan Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, “Son yıllarda nüfus artışı, küresel ısınma ve iklim değişikliği, su kaynaklarının azalması gibi faktörler ile sık sık gündeme gelen tarım sektörü, bu kez küresel bir virüs pandemisi ile tarımsal üretimin sürdürülebilirliği ve gıda arz güvenliği kavramları ile çok daha güçlü bir şekilde dünya gündeminde yer almıştır. Bu tür sorunların global olarak bundan sonra da sıklıkla yaşanacağı genel kabulünden hareketle geçmişte olduğu gibi gelecekte de tarım ve gıdanın bugünkünden çok daha önemli olacağını, bu yüzyılda tarım sektörünün savunma kadar önemli bir stratejik sektör haline gelmekte olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

 

“Tüm Krizlerde Para İle Tarımsal Ürünlere ve Gıdaya Ulaşılamayabilir”

 

Yaşadığımız Covid-19 pandemisinden en fazla etkilenecek sektörün tarım ve gıda olacağının tartışıldığını söyleyen Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, ülkelerin Koronavirüs nedeniyle tarım ürünlerinin dış ticaretinde önemli kısıtlamaların başladığını ve bu durumun artarak devam edeceği düşüncesinin dünya gündeminin baş sırasında olduğunu vurguladı. Avrasya Ekonomik Konseyi’nin Koronavirüs salgının yayılması riskine karşı halkın gıda ihtiyacında sorun yaşanmaması ve yeterli gıdanın temini için bu tür önlemlere başvurulduğunu rapor ettiğini anımsatan Prof. Dr. Öztemiz, “Ayrıca, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), virüsün yayılma hızına bağlı olarak küresel gıda tedarikinde deniz ve kara taşımacılığında uygulanan sıkı sağlık tedbirleri ve bazı ülkelerin tarım ürünleri ihracatına kısıtlama getirmesi nedeni ile lojistik yavaşlama olacağını açıklamıştır. Avrasya Ekonomik Birliği üyesi ülkelerden Rusya, Kazakistan, Ermenistan, Belarus ve Kırgızistan Koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında çok sayıda tarım ürününün özellikle arpa ve buğday gibi tahılların ihracatını belirli bir süre yasaklamıştır. Yaşadığımız kriz gıda arzının azaltmasına, gıdaya erişimin aksamasına ve dünyada gıda fiyatlarının yükselme eğilimi göstermesine ve birçok ülkede market raflarının boşalmasına neden olmaktadır. Salgının süresi bilinmemekle birlikte, devamı halinde bu durumun daha da dramatik bir hale dönüşeceği aşikârdır. Geçmiş krizlerde olduğu gibi (kuraklık, savaşlar vs), bu pandemi sürecinde ve gelecekte görülme sıklığında artış olacağı öngörülen tüm krizlerde de para ile tarımsal ürünlere ve gıdaya ulaşılamayacağı bir vahim tablo ile tüm dünya karşı karşıyadır.” şeklinde açıklamalarda bulunarak gıdanın nedenli önemli olduğuna vurgu yaptı.

 

 

 

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Tebrik Edilmesi Gerekir

 

Pandemi sürecinde gelişmiş birçok ülkede dahi market raflarının boş kaldığına dikkat çeken Sevcan Öztemiz, ülkemizde gıda sorunu yaşanmamasının, ülkemizin tarım ve gıda potansiyelinin yüksekliğine işaret ettiğini ifade etti. Ülkemizin bu başarısının altında önemli katkıları bulunan; başta ziraat mühendislerimiz olmak üzere, çiftçilerimizin, sektöre hizmet sağlayan tüm teknik personelimizin, ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızın ve bunların karar alma süreçlerini başarı ile yöneten Tarım ve Orman Bakanlığı ile Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) tebrik edilmesi gerektiğinin altını çizen Öğretim Üyesi, yaşadığımız bu zorlu süreçte (UHK Buğday Raporu, 2020) tarımda kendimize yeterliliğin önemini bir kez daha ortaya çıkardığını söyledi.

Ayrıca, Bölgesinde etkin bir konumda olan ülkemizden, gönül coğrafyaların beklentilerine de karşılık vermesinin önemine değinen Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, belirli ürünlerde kamu, özel sektör ve üretici örgütlerinin mevcut stoklama kapasitelerini artırmaları yönünde stratejiler geliştirmeleri kritik önem arz ettiğinin altını çizdi.

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yaptığı çalışmalara da değinen Prof. Dr. Öztemiz, FAO; pandeminin gıda ve tarım üzerindeki etkilerini hafifletmek için, ülkeleri; nüfuslarının acil gıda ihtiyaçlarını karşılamayı, sosyal koruma programlarını artırmayı, gıda tedarik zincirlerinin akmamasını sağlamayı ve ticaretle ilgili maliyetleri azaltmayı hedeflemeleri yönünde programlar geliştirmelerine yönlendirdiğini söyledi.

 

Pandemi Gıda Güvenliğinin Ne Kadar Önemli Olduğunu Bir Kez Daha Gösterdi

 

Ülkemizde tarım sektörünün gelişmesini sağlamak ve 2023 vizyonu hedeflerine taşımak için tarım ile teknolojinin entegre olduğu sürdürülebilir bir tarım anlayışının güçlendirilmesine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, “Sürdürülebilir tarım, gıda maddelerinin düşük girdilerle yeterli ve kaliteli üretimini, tarımsal alan, çevre ve doğal tarım kaynaklarının korunmasını,  çiftçilerin ve kırsal kesimde yaşayanların hayat standartlarının arttırılmasını sağlayacak sistem ve uygulamaları içermektedir. Bu sistemde gelecek nesillere sağlıklı ve yaşanılabilir bir çevre bırakmak için doğal kaynakların çevresel, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan sürdürülebilir bir biçimde kullanılması hedeflenmektedir. Sürdürülebilirliği sağlanan tarımsal üretiminin ardından gıda üretiminin de sürdürülebilir olması beslenme için gerekli gıda tedarik zinciri açısından önemlidir. Çünkü gıda sektörü de hammaddesini tarım sektöründen karşılamaktadır. Tüm bu özelliklere sahip tarım sektörünün tarımsal arz güvenliğinin garanti altına alınması önem kazanmıştır. Tarımsal üretimde kendine yeterlik ve yaşadığımız pandemi gibi olağanüstü durumlarda zor durumda kalmamak için gıda güvenliğinin ne kadar hayati önem taşıdığı daha net anlaşılmıştır.” dedi.

Tarımsal potansiyeli yüksek olan Ülkemizin tarım ve gıda sektöründeki mevcut potansiyelinin sürdürülebilir olması için herkese çok önemli görevler düştüğünü vurgulayan Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, “Bu da ancak nitelikli tarımsal eğitim ile piyasanın isteklerini karşılayan ziraat mühendisleri ile mümkün olacaktır. Ayrıca, kırsal kalkınma anlayışı ile gençlerimizi tarıma özendirmek ve kentlere göçü engelleyerek kırsal alanda tarımsal istihdamın sağlanması da yararlı olacaktır. Ülkemizin bir tarım ülkesi olduğu ve insanoğlu var olduğu sürece tarıma dayalı gıda gereksiniminin de olacağı pandemi sonrasında da asla unutulmamalıdır.” diyerek tarımda üretimin devamlılığının önemini vurguladı.

 

 

 
Anahtar Kelimeler:Tüm, dünya, ülkelerini, etkisi, altına, alan, insan, sağlığını, tehdit, eden, Ko,
Kaynak / EditörOkunma Sayısı: 573

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Sağlık Haberleri
"ZATÜRRE ORANINDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR"
68 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ...
TÜRKİYE'DE SON 24 SAATTE 1519 KİŞİYE KOVİD-19 TANISI KONULDU, 61 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

TÜRKİYE'DE SON 24 SAATTE 1519 KİŞİYE KOVİD-19 TANISI KONULDU, 61 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
TÜRKİYE'DE SON 24 SAATTE 1538 KİŞİYE KOVİD-19 TANISI KONULDU...
SON 24 SAATTE 62 KİŞİ KOVİD-19 NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ...
SON 24 SAATTE 66 KİŞİ KOVİD-19 NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ...
DURUM KRİTİK!!
Diğer Başlıklar

TÜRKİYE’DE SON 24 SAATTE 1767 KİŞİYE KOVİD-19 TANISI KONULDU...
TÜM SAĞLIK PERSONELİ İÇİN GEÇERLİ...
İKİLİ EĞİTİM UYGULAMASINA KÖKTEN ÇÖZÜM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
93 YAŞINDAKİ ŞEFİKA TEYZEYE YARDIM ELİ...
AVRUPA SPOR HAFTASI BAŞLADI...
SONBAHAR HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR...
"ZATÜRRE ORANINDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR"
550 AİLEYE KIRTASİYE ÇEKİ VERİLECEK...
“KAPOĞLU’NUN İSTİFASI ‘DÜZCELİ’NİN İFLASI VE İSYANIDIR”
BARO BAŞKANI AZADE AY’DAN MİNİK YİĞİT’E DESTEK GELDİ...
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler

Yazarlar
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  Çok Güzel115 Kişi (% 77 )
  İdare Eder21 Kişi (% 14 )
  Biraz Kötü12 Kişi (% 8 )

Toplam 148 Kişi

Hava Durumu ( Düzce )
Bugün
17°°C - 26°°C
Cumartesi
16°°C - 30°°C
Pazar
14°°C - 24°°C
Pazartesi
13°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Düzce )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:0606:3212:5416:2319:0720:27

18 Eylül 2020 Cuma
Tarihte Bugün
622 - Peygamberimizin(s.a.v.) Mekkede'den hicretle Medine'ye girişi
1663 - Uyvar Kalesi'nin fethi
2006 - Yaprak dökümünün başlaması.
1922 - Bolvadin'in kurtuluşu
Kim Kimdir
Günün Sözü
Allah'a hakiki abd olan, başkalarına abd olamaz.
(Bediüzzaman Said Nursi)
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
İstanbul Başakşehi211173040
Hatayspor110003
Antalyaspor110003
Kayserispor110003
Göztepe110003
Galatasaray110003
BB Erzurumspor110003
Fenerbahçe110003
Alanyaspor110003
Fatih Karagümrük110003
Beşiktaş110003
Başakşehir FK100100
MKE Ankaragücü100100
Kasımpaşa100100
Konyaspor000000
Gençlerbirliği100100
Gaziantep FK100100
Çaykur Rizespor100100
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(142 Online) 0,13ms