FINDIK, TÜRKİYE'NİN 60-70 YILDIR KANAYAN YARASIDIR...
Haber
05 Mart 2021 - Cuma 13:06 Bu haber 478 kez okundu
 
FINDIK, TÜRKİYE'NİN 60-70 YILDIR KANAYAN YARASIDIR...
Bir dizi incelemeler yapmak ve partililer ile bir araya gelmek için il başkanlığına gelen Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, televizyonumuzda katıldığı programda fındık sorununa değinerek, fındık sorununun yılların kanayan yarası olduğunu belirterek, 60-70 yıldır fındık üreticisinin hükümetin vereceği fiyatı beklediğini söyledi.
SİYASET Haberi
FINDIK, TÜRKİYE'NİN 60-70 YILDIR KANAYAN YARASIDIR...

81 Oray Tv’de Söz Sizde Özel programında Cihat Tutkun’un sorularını yanıtlayan Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, fındık üreticileri ile ilgili 2 yıl önce MHP Milletvekili iken meclise araştırma önergesi verdiklerini, bu önergenin Ak Parti oyları ile reddedildiğini belirterek şunları söyledi, “Burada maksadımız fındığı her sene sorun olmaktan çıkarmaktı, bu yüzden birincisi fındık milli ürün ilan edilmeli dedik, neden dedik, Türkiye’de ihracatta en yüksek payı olan fındıktır. 3 milyar dolara yakın ihracat girdisi var, ikincisi, TMO geçen sene 96 bin ton fındık almış, 500 milyarın üzerinde para kazanmış, devletin alıp da zarar etmediği tek ürün fındık, 500 bin hane ile 9 milyon insanın direkt olarak geçimine katkı sağlayan ürün fındık, öyle ise bu fındığa sabit fiyat uygulamasına geçmeliyiz.

Örneğin 4 dolar denmeli, bu 4 doları üretici, satıcı, alıcı bilmeli. Üretimin maliyeti de buna göre hesaplanmalı, satışı da buna göre yapılmalı, son alıcı da buna gör almalı. Fındıkta alan bazlı desteği terk etmeliyiz, aslında bu diğer ürünler içinde geçerli olmalı. Ürün bazlı desteğe geçmeliyiz” dedi.

Fındık sezonu açıldığında fiyatların yüksel olduğunu ancak sonucunun düşük olduğunu da hatırlatan Enginyurt,şöyle devam etti “Bunun nedeni maalesef Ak Partili siyasetçilerin fındık başta olmak üzere hiçbir ürüne sahip çıkmayışıdır. Fiyatı 22.50 olarak biz verdik diyorlar, fiyat verilirken ortada yoklar, bizler fındık için asılırken ortada yoklar, yine biz fındık için basın toplantısı yaparken sesleri çıkmadı, miting yaparken sesleri çıkmadı, mecliste basın toplantısı yaparken yanımızda yer almadılar, ama 22.50 fiyat verince sayfa sayfa ilan verdiler, fındığa en yüksek fiyatı biz verdik dediler”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: FINDIK,, TÜRKİYE'NİN, 60-70, YILDIR, KANAYAN, YARASIDIR...,
Yorumlar
Haber Yazılımı