• Acil Çağrılarda Tek Numara “112”

  Acil Çağrılarda Tek Numara “112”

  08 Şubat 2019
  İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen çalışmalar neticesinde, birden fazla olan acil çağrı numaralarının tek numara “112” altında toplanmasını sağlamak üzere 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlükleri kuruldu.

   
  | Devamı

  Düzce Valiliğinden yapılan açıklamada ;

  "Acil çağrı merkezlerinde; Sağlık, İtfaiye, Jandarma, Polis, AFAD ve Orman çağrı hizmetleri ile Valiliklerce gerekli görülen diğer birimlerin aynı mekânda olduğu ve koordinasyon imkânı sağlayan model tercih edilerek  çağrının alınması, olayların takip ve koordinasyonunun aynı salon içerisinde bulunan görevliler tarafından yerine getirilmesi sağlanmıştır.

  19 Kasım 2015 tarihinde İlimizde faaliyete geçen 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğüne; 2016 yılı içerisinde gelen toplam 471.715 çağrının %67’si,  2017 yılı içerisinde gelen toplam 468.891 çağrının %64’ü, 2018 yılı içerisinde gelen toplam 438.614 çağrının ise %60’ı gereksiz ve asılsız çağrılardan oluşmaktadır.  

              

  112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbar yapmak suretiyle meşgul eden ve bu davranışlarında ısrar eden kişiler hakkında; 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 5326 sayılı Kabahatler Kanununa eklenen 42/A maddesi “112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere, il Valileri tarafından  250 (İkiyüzelli) Türk Lirası idari para cezası verilir. Tekerrür halinde bu ceza iki katı olarak uygulanır.” Hükmü  uyarınca idari para cezası uygulanmaktadır.

              “11 Şubat 112 Günü” tüm Avrupa ülkeleri ile eş zamanlı olarak ülkemizde de kutlanmaktadır. Şubat ayının yılın 2. ayı olduğu düşünüldüğünde, 11  Şubat günü rakamsal olarak  yazıldığında “112” rakamı ortaya çıkmaktadır. Bu özel güne vurgu yapmak ve toplumsal farkındalık oluşturmak  amacıyla her yıl “11 Şubat 112 Günü” Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde çeşitli etkinliklerle halka tanıtılmakta  gereksiz ve asılsız çağrılar engellenmek istenmektedir.

       Bu kapsamda; 112  Acil Çağrı Merkezi numarasının amacı dışında kullanılması, hattın gereksiz yere meşgul edilmesi, gerçekten acil yardım bekleyen kişilerin, çağrı merkezine ve dolayısıyla yardıma ulaşmasında zaman kaybı yaşamasına sebep olabilmektedir. Ayrıca, gereksiz ve asılsız çağrılar, kamu hizmetlerinin aksamasına, kamu araçları ile kamu kaynaklarının gereksiz yere kullanılmasına ve israfa da yol açmaktadır.

  Dakikaların, hatta saniyelerin önemli olduğu hayati durumlarda, asılsız ve gereksiz çağrılar sebebiyle telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi kayıplar, hatta can kayıpları olabileceği göz önünde bulundurularak konu hakkında hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunulur." denildi.

   

  Kaynak :
  Bu Haber 1200 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 
Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.