• Aile Planlaması ve Emzirme Danışmanlık Hizmeti Başladı

  Aile Planlaması ve Emzirme Danışmanlık Hizmeti Başladı

  10 Temmuz 2019
  Atatürk Devlet Hastanesinde, sağlıklı toplumları oluşturacak anne ve anne adayları için gerekli aile planlaması, üreme sağlığı ve emzirme relaktasyon birimleri faaliyete geçti.

   
  | Devamı

  Düzce Valiliğinden yapılan yazılı basın açıklamasında;

  “Valiliğimiz koordinasyonları ile Düzce İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hizmet vermekte olan Atatürk Devlet Hastanesinde, Aile Planlaması - Üreme Sağlığı Birimi ve Emzirme - Relaktasyon Birimi tarafından 01.07.2019 tarihi itibariyle eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilmeye başlanmıştır. Eğitimler hastane personeli tarafından (- 1.) katta bulunan eğitim odasında verilmekte olup hafta içi mesai saatlerinde hizmet verilmektedir. 


  Çiftler için bebek sahibi olmaktan daha güzel bir şey varsa o da istenilen zamanda bebek sahibi olmaktır. Sağlıklı bir toplum için sosyal sorumluluk projesi haline gelmesi gereken aile planlaması, çiftlerin diledikleri zamanda, diledikleri sayıda ve diledikleri aralıklarla çocuk sahibi olmasıdır.

  Aile planlaması ile sadece istenmeyen gebelikleri önlemek değil aynı zamanda kadının gebeliğe bedenen ve ruhen tam bir sağlık içinde olduğu zamanı saptamak, gebelikler arası ideal zamanı ayarlamak, çok erken ya da geç yaş gebeliklerini engellemek, toplumun bilinç seviyesi artırılarak sağlıklı anne ve bebek hedeflenmektedir.

  Tüm bunların yanı sıra çok sık aralıklarla çok fazla sayıdaki gebelik engellenerek erken doğum ve beraberinde getirdiği riskler önlenir, anne ve bebek ölümleri azalır, doğumun daha sağlıklı şekilde gerçekleşmesi sağlanır.

  Sağlıkla doğan bir bebeğin de sağlıkla büyüyüp gelişmesinde çok önemli yer tutan anne sütü ve emzirme konusunda da anneleri desteklemek ve gereken danışmanlığı sağlamak gereklidir. Bunun yanında hiç emzirememiş ya da bir şekilde emzirmeyi bırakmak zorunda kalmış ya da evlat edinmiş annelere de emzirme teşviki yapılmalıdır.

  Atatürk Devlet Hastanesinde, sağlıklı toplumları oluşturacak anne ve anne adayları için gerekli aile planlaması, üreme sağlığı ve emzirme relaktasyon birimleri faaliyete geçirmiş olup; gerekli danışmanlık eğitimlerini vermeye başlamıştır. Hedef yılda en az iki bin kadına gerek aile planlaması ve üreme sağlığı, emzirme ve relaktasyon danışmanlık hizmeti vermek, gerekse ücretsiz RİA uygulamaları, kondom ve doğum kontrol hapı sağlamaktır.

  Tüm üreme çağındaki anne ve baba adaylarının eğitimlere katılımları beklenmekte olup;Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunulur.”

   

  Kaynak :
  Bu Haber 520 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 
1

Nihayet

Sonunda nihayet böyle bir birim açıldı Düzce Devlet Hastanesinde. Keşke daha önceden açılabilseydi. Emeği geçen doktor ve hemşirelere çok teşekkürler .

Misafir yazdı. 10 Temmuz, 2019 00:00

0 Alkış / 0 Kınama

Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.