• Baro'dan Zehirlenen Hayvanlar ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

  Baro'dan Zehirlenen Hayvanlar ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

  12 Nisan 2019
  Düzce Barosu tarafından Ankara'da zehirlenerek öldürülen köpekler ile ilgili yazılı basın açıklaması yapıldı.

   
  | Devamı

  Düzce Barosundan yapılan açıklamada ;

  “Biz hayvan severler ve yaşam hakkı savunucuları, Kara Melek'in canice katledilişinden 1 yıl sonra Başkent Ankara'da 17 sokak köpeğinin zehirlenerek öldürülmesi ile yine yeniden sarsıldık.

  Kara Melek'in başına gelenler, sokak canlılarını yok sayan, sahipli olanları ise eşyadan farksız bulan yasal düzenlemenin ne denli yetersiz kaldığını bir kez daha hatırlatmıştı.  Bu süreç sonrasında yeni düzenlemenin hızlıca çıkacağını düşünürken, Ankara'da, şehrin göbeğinde yine bir vahşete tanık olduk. Ulusal basında yer alan ve toplumun her kesiminden insanı üzen, tabiri caizse toplumda infiale neden olan bu olay sonrasında miladını dolduran 5199 sayılı yasanın yerine adaletin tecellisini ve aramızda dolaşan katillerin hak ettikleri cezayı almasını sağlayacak düzenlemenin ivedilikle yeniden ele alınmasını istiyoruz.


  Bizler vahşice zehirlenerek öldürülen 17 canın sesi olmak zorundayız. Tüm hayvanların haklarının savunucusuyuz ve her hayvan hakkı ihlalinin karşısındayız. Bu cinayeti ve sorumlularını, şiddetle kınıyoruz. Hayvanlara karşı sadece bazı şiddet ve kötü muamele eylemleri değil, tüm eylemler kabahat olmaktan çıkartılıp suç olarak tanımlanmalıdır. Bu nedenlerle sahipli sahipsiz hayvan ayırımı yapan, suçu şikayete bağlı kılan düzenlemenin kaldırılarak hayvanlara hukuki statü tanıyan, bir mal değil bir can olarak kabul edilecekleri yasal düzenlemenin en kısa zamanda gerçekleştirilmesi hususundaki zorunluluğu yasa yapıcının ve kamuoyunun dikkatine arz ederiz” denildi.

   

   

  Kaynak :
  Bu Haber 512 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 
Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.