• Başsavcı Çelik “Uzlaşma Oranı Yüzde 70'lere Ulaştı''

  Başsavcı Çelik “Uzlaşma Oranı Yüzde 70'lere Ulaştı''

  21 Haziran 2019
  Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, 6 Ayda Uzlaştırma Bürosuna 952 Dosya Geldiğini, Bunlardan 614’ünün Olumlu Sonuçlandığını Belirtti. Onarıcı Adalet Sisteminden Yararlanma Oranının Düzce’de Yüzde 70’lere Ulaştığını Belirten Başsavcı Çelik, “Ceza Husumeti Ortadan Kaldırmıyor. Toplumsal Barış Açısından Uzlaştırma Sistemi Önemli” Dedi.

   
  | Devamı

  Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik Düzce’de Görev Yapan Basın Mensupları İle Bir Araya Gelerek Adliye Basın İlişkileri, Basın Suçları Ve Soruşturmanın Gizliliğini İhlal Gibi Konularda Bilgiler Verdi. 


  Düzce Adliyesi’nin 20 Savcı, 30 Hakim Olmak Üzere Toplam 50 Kişi İle Hizmet Verdiğini Kaydeden Çelik “Yoğun Bir Mesai Geçirmekteyiz. Biriken Soruşturma Dosyalarımızı Bitirme Aşamasına Geldik” Diye Konuştu. 


  “Çok Güzel Sonuçlar Alıyoruz” 
  Uzlaştırma Sistemi İle İlgili De Önemli Açıklamalarda Bulunan Başsavcı Çelik, Çok Güzel Sonuçlar Almaya Başladıklarının İfade Ederek “Uzlaşma Konusuna Özellikle Değinmek İstiyorum. Uzlaşma Toplumsal Barışı Temin Etmenin En Güzel Yoludur. 2005 Yılındaki Kanun Değişikliği İle Yasalaştı. Son Dönemde Bakanlık Nezdinde Yapılan Çalışmalar Sonucu İşlevsel Bir Hale Getirildi. Çok Güzel Sonuçlar Almaya Başladık. Uzlaşma Mağdurun Haklarını Gidermeyi Hedef Alan Onarıcı Bir Adalet Sistemi. Düzce’de Rakamlar Bizi Mutlu Edecek Seviyeye Ulaştı. Sayının Daha Da Artacağına İnanıyoruz” Dedi. 

  Uzlaştırma Bürosuna Yapılan Başvurular İle İlgili İstatistiki Verileri De Paylaşan Başsavcı Sedat Çelik “2018 Yılı İçerisinde Yaklaşık Uzlaştırma Bürosuna Gelen Dosya Sayımız Bin 800. Bin 10 Tanesi Uzlaşma İle Sonuçlandı. 818 Dosya Olumsuz Sonuçlandı. 2019 Sayılarını Vermek Gerekirse Günümüze Kadar 952 Dosya Uzlaştırma Bürosuna Geldi. 614 Dosya Uzlaşma İle Sonuçlandı. 332 Tanesi İse Olumsuz Sonuçlandı” Dedi. 

  “Uzlaştırma Oranı Yüzde 70” 
  Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik Uzlaştırmadan Yararlanma Oranının Düzce’de Yüzde 70’lere Ulaştığını İfade Ederek “Uzlaşmadan Yararlanma Oranımız Yüzde 70’lere Ulaştı. Amacımız Bu Oranı Arttırmak. Çünkü Uzlaşmakla Taraflar Arasındaki Husumeti De Ortadan Kaldırıyoruz. Sanığa Ceza Verdiğinizde Husumet Ne Yazık Ki Devam Ediyor. Onarıcı Adalet Sistemi Dünyada Da Çok Yaygın Uygulanan Bir Sistem. Hukukta Arabuluculuk, Cezada Uzlaştırma Sistemi Var” Diye Konuştu. 
  Çelik Son Olarak İse “Hakim Ve Savcı Sayımız Yeterli Hale Geldi. Adliye Olarak Düzce Halkına En Hızlı, Adil Ve Şeffaf Bir Biçimde Adalet Hizmetini Götürmeye Devam Edeceğiz”Dedi. 

   

   

  Kaynak :
  Bu Haber 946 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 
Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.