• CHP İL BAŞKANINDAN 17 AĞUSTOS MESAJI...

  CHP İL BAŞKANINDAN 17 AĞUSTOS MESAJI...

  16 Ağustos 2019
  Cumhuriyet Halk partisi Düzce İl Başkanı İlhan DURU, 17 Ağustos Marmara Depremi ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

   
  | Devamı

  Duru, mesajında şu sözlere yer verdi;

  “17 Ağustos 1999 Marmara Depremi üzerinden 19 yılı geride bıraktık. Yüzlerce insan hayatını kaybetti yine yüzlerce insan sakat kaldı. İnsanların hayatları bir gecede değişti. Binlerce konut ve işyeri yıkıldı, kullanılamaz hale geldi.

  Yapamayacağımız tek şey deprem şehitlerimizi geri getirmektir. Onlar için yapabileceğimiz tek şey onları unutmayacağız. Deprem gerçeğini unutmayacağız. Deprem öldürmüyor. İnsanların vurdumduymazlığı ve hırsı öldürüyor.

  Depremle birlikte çoklu imar uygulamalarına izin veren mevzuat yeniden düzenlenmiş; yapı denetimi özel sektöre devredilmiştir. Kamusal ve hukuki denetimi yok sayan bu düzenlemelerle ilgili; meslek kuruluşları, üniversiteler ve hatta kamu kurumları tarafından düzenlenen raporlar göz ardı edilmiştir.

  Güvenli ve sağlıklı yapılaşmanın güvencesi olan kamu denetimini ortadan kaldıran politikalar ve gerekli tedbirlerin alınmaması ülkemizde bugüne kadar pek çok yurttaşın hayatına mal olmuştur. Gelinen aşamada sağlıklı, güvenli ve yaşanabilir bir yapılı çevre için, toplumsal duyarlılık en önemli güvence haline gelmiştir.

  Afet ve afet sonrası süreçlerin yönetimi hakkında geliştirilecek politikaların bilim insanlarını, meslek odalarını, akademik kuruluşları ve ilgili tüm kesimleri dikkate alarak oluşturulması, toplumsal ve yönetimsel hafızanın korunarak gelecek kuşaklara aktarılması zorunludur. Yaşanan yıkım ve kayıplara sebep olan rant odaklı planlama, kentleşme ve yapılaşma politikaları terk edilmelidir. Bu vesileyle bir kez daha depremde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz.”

   

  Kaynak :
  Bu Haber 1253 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 
Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.