• DURU ; CHP 96 YAŞINDA...

  DURU ; CHP 96 YAŞINDA...

  09 Eylül 2019
  Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Başkanı İlhan Duru, Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluşunun 96. yılı anma mesajıyayınladı.

   
  | Devamı

  "Çok değerli Cumhuriyet Halk Partililer kıymetli basın mensupları; bu gün kuruluşumuzun 96. yılını anmak üzere kurucumuz ve önderimiz  Mustafa Kemal  Atatürk’ümüzün manevi huzurunda toplanmış bulunmaktayız.

  Cumhuriyet Halk Partisi Kurtuluş Savaşından sonra 9 Eylül 1923’te Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından kurulan tarihsel olarak ilerici bir partidir. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Cumhuriyet Halk partisi, cumhuriyet değerlerini geliştirerek, korumaya ve Türkiye’nin aydınlık yüzünü büyütmeye devam edecektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün “benim iki eserim var ; biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir” diyerek bizlere miras bıraktığı bu iki büyük esere sonuna kadar sahip cıkacağız.

  Bir yandan böylesi tarihi kökleri bulunan Cumhuriyetin kurucusu olan bir büyük partinin il başkanı olmanın haklı gururu ile mutluyum , diğer yandan da aslında kuruluş amacımız olan “ülkenin geri kalmışlığını ve çöküş tehlikesini ortadan kaldırmak ,çağdaş ve ileri bir toplum yaratmak “ için yapılan tüm devrimlerin bugün terse çevrilmeye çalışıldığını izlemenin üzüntüsünü yaşamaktayım.

  Yukarıda belirttiğim özelliklerde bir ülke yaratmak ancak bir siyasi parti ile mümkündür diyen büyük önderimiz 1922 yılındaki bir konuşmasında bu niyetini şöyle ifade etmiştir. Milletin her sınıf halkından, hatta İslam dünyasının en uzak köşelerinden bana ebedi olarak iftahar duyacağım şekilde gösterilen teveccüh ve itimada layık olabilmek için en mütevazi bir millet ferdi sıfatiyle hayatımın sonuna kadar vatanın hayrına vakfeylemek emeliyle barıştan sonra Halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fıkrası adıyla bir fıkra kurmak niyetindeyim.

  Milletimizi çağdaş ve ileri bir toplum yapmak için ihtiyacımız olan devrimler gücünü halktan alan ve kendini vatanına adamış bir siyasi parti tarafından yapılabilirdi Mustafa Kemal’in o gün söylediği gibi saltanatın kaldırılması,cumhuriyetin ilanı,halifeliğin kaldırılışı, medreselerin kapatılması, öğretim birliği, tekke ve zaviyelerin kaldırılması, medeni kanun, şapka devrimi, yeni harflerin kabulü,millet mekteplerinin açılışı, eğitim ve kültürde aydınlanma adına halk evleri, Türk dil ve tarih kurumu, köy enstitülerinin kurulması, ekonomik kalkınma adına devlet ve özel sektör eliyle sanayi, finans ve benzeri kalkınma kuruluşlarının kurulması ancak dayanağı halk olan bir siyasi parti tarafından gerçekleştirilecek devrimlerdi.

  Ve ben sözlerime başlarken belirttiğim gibi huzurunuzda bütün bu devrimleri halkıyla birlikte başarmış bir siyasi partinin Cumhuriyet Halk Partisinin il başkanı olmanın gururunu yaşamaktayım. Ve ben bugün tüm bu söylediklerimi dayanağımız dediğim halkımıza yeteri kadar anlatamadığını düşünen bir kişi olarak aynı zamanda üzgünüm.

  Ama ben bugün bir köşe yazısında okuduğum gibi; çalmamış,çırpmamış,kayırmamış,talan etmemiş,peşkeş çekmemiş, halkı etnik kökenlerine ,inançlarına, yaşam biçimlerine, siyasal duruşlarına göre ayırmamış, adaletten sapmamış, komşu devletlerle itişip kakışmamış, hukukla dalga geçmemiş, kendisi ve yandaşlarının çıkarlarını milletin menfaatlerinin önüne koymamış partililerimizin tertemiz mirasını aynı temizlikle gelecek nesillere aktarma azminde olan bir kişi olarak huzurunuzdayım.

  Bu milleti hak ettiği yüksek mertebelere taşımaya ait kararlığımız sürecektir. Bu millet kendisi için her şeyi uğrunda harcayan ile 96 yılda elde ettiği her şeyi elinden alanı elbette sonunda ayıracaktır. Cumhuriyet Halk Partisi aydınlık yarınların teminatı olmaya elbet devam edecektir.

  Bu duygu ve düşüncelerle il örgütüm adına sizleri saygı ile selamlıyor, başta  Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kurucularımızı rahmet ve minnetle anıyoruz" dedi.

   

  Kaynak :
  Bu Haber 829 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 
Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.