• Okuryazarlık Seferberliği...

  Okuryazarlık Seferberliği...

  08 Temmuz 2019
  Valilikten yapılan açıklamada, Düzce'de Okuryazarlık Seferberliği Kurslarına ilişkin sayısal verileri açıkladı.

   
  | Devamı

  “Anayasa'da yer alan eğitim hakkı ve bilhassa yetişkin okuma yazma eğitimi hayat boyu öğrenmenin temelini oluşturmaktadır. Eğitim ve öğretim hakkından yararlanamayan ve temel okuma yazma eğitimini tamamlamayan kişilerin, yasaların kendilerine verdiği diğer hak ve özgürlüklerden de yeterince yararlanamadıkları görülmektedir.

  Ülkemizde okuma yazma bilmeyenlerin sayısını daha aşağıya çekmek amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5 Şubat 2018 tarihli 2018/4 Sayılı Genelgesi ile Okuryazarlık Seferberliği başlatılmıştır.

  Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların I. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.

  Bu kapsamda İlimizde okullarımız, Halk Eğitimi Merkezlerimiz ve mahalle ve köy muhtarları tarafından alan taramaları ve tespit çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Düzce Belediyesi tarafından yapılan duyurularla ve İl Müftülüğü ‘nün koordinasyonunda Cuma Hutbeleri ile vaazlarda Okuryazarlık Seferberliği hakkında yapılan bilgilendirmelerle daha geniş kitlelere ulaşılmıştır. Bu durum başvuru sayısını olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca okullar tarafından okuma yazma bilmeyen öğrenci yakınlarına ulaşılarak bireylerin ikamet ettikleri yere en yakın okul, köy konağı, cami vb. yerlerde eğitim almaları için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirilmektedir. Mahalle muhtarlarına, okullara ya da bizzat Milli Eğitim Müdürlükleri ile Halk Eğitimi Merkezlerine yapılan başvurular Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerince planlamaya alınmakta bireylerin ikamet ettikleri yerler değerlendirilerek ulaşımın kolay sağlanabileceği yerlerde kurslar açılmaktadır. Ayrıca seçimlerde parmak izi kullanarak oy kullanan seçmene dönüş yapılarak okuma–yazma kurslarına katılmaları için gerekli çalışmalar yapılmıştır.

  İlimizde Okuryazarlık Seferberliği Kurslarına ilişkin sayısal veriler aşağıda belirtilmiştir.

  Açılan Kurs Sayısı:  628

  Kurslara Katılan Kursiyer Sayısı: 3.953

   

  Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.” Denildi.

   

  Kaynak :
  Bu Haber 704 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 
Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.