• Seçim İçin Alınan Tedbirler Açıklandı

  Seçim İçin Alınan Tedbirler Açıklandı

  29 Mart 2019
  31 Mart 2019 Pazar Günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde alınacak tedbirler ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

   
  | Devamı

  Düzce Valiliğinden yapılan yazılı basın açıklamasına göre ;

  "31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri’nin huzur ve güven içinde, vatandaşlarımızın hür iradesinin, hiçbir baskı ya da tesir altında kalmadan, tam bir tarafsızlıkla gerçekleşerek sandığa yansıyabilmesi amacıyla Valiliğimiz İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezinde İl Seçim Koordinasyon Kurulu oluşturulmuş olup, seçim güvenliği ve takibi için gerekli tüm tedbirler alınarak uygulamaya konulmuştur.

              İlimiz genelinde 100 adedi Polis sorumluluk bölgesinde, 291 adedi ise Jandarma sorumluluk bölgesinde olmak üzere, toplam 391 adet oy verme alanında; 538 adedi Polis sorumluluk bölgesinde, (İl Merkezi’nde 2 adet, İlçe Merkezleri’nde 1’er adet olmak üzere toplam da 9 adet seyyar sandık ile birlikte), 460 adedi ise Jandarma sorumluluk bölgesinde olmak üzere(1 adedi Çilimli Cezaevi’nde kurulacak) toplam 998 sandıkta; 850 Emniyet ve 511 Jandarma personeli olmak üzere toplam 1361 güvenlik görevlisi, seçim güvenliğini sağlamakla görevlendirilmiştir. Kolluk kuvvetlerince, sandık alanları ve çevresinde oy verme ve oy sayım işlemleri ile sonuçların seçim kurullarına intikalleri esnasında, seçim kurulu çevresinde, hassasiyet arz eden kurum, kuruluş ve bölgelerde güvenlik tedbirleri üst seviyeye çıkarılmıştır.

              Valiliğimiz İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi ile birlikte, Kaymakamlıklar, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, iletişim, ulaştırma, sağlık, itfaiye, elektrik-enerji ve doğalgaz ile görevli kurum ve kuruluşlar bünyesinde gerekli tedbirler alınmış olup, bu kurumlar seçim güvenliğini teminen, 7/24 saat esasına göre görev yapacaklardır.

              İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri, 30-31 Mart 2019 tarihlerinde 08.00-17.00 saatleri arasında vatandaşlarımızın müracaatlarına cevap vermek üzere mesai yapacaktır.

              Enerji ihtiyacının kesintisiz sağlanması, trafoların bakımı ve idaresi kapsamında SEDAŞ İl Müdürlüğü tarafından gerekli tedbirler alınmıştır.

              Düzce Belediyesi başta olmak üzere, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Türk Telekom İl Müdürlüğü ve ilgili diğer kurumlar, kendi sorumluk alanları ve görevleri ile ilgili konularda tam bir koordinasyon içerisinde görevlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirmek için gereken tüm tedbirleri almışlardır.

              298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ve YSK kararları gereğince oy verme günü, oy verme süresince bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacaktır. İçkili yerlerde ve umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasaktır. Emniyeti ve asayişi sağlamakla görevli kolluk güçleri dışında ruhsatlı da olsa hiç kimse silah taşıyamayacaktır.

              Seçimin, huzur ve güven ortamında gerçekleşmesi için vatandaşlarımızın, seçimlerin güvenliği ve koordinasyonunda görevli kurumlar ile bu kurumlarda görev yapan personele gerekli desteği vermesi önem arz etmektedir.  Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

   

  Kaynak :
  Bu Haber 1021 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 
Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.